Lactobacillusok – Hüvelyi baktériumflóra
- Kategória: Fertőzések, nemi szemölcs, herpesz Nemigyógyászat
A hüvelyi baktériumflóra jelentősége és szerepe a hüvelyi megbetegedések kivédésében
Mikor gondoljunk hüvelyi folyásra?
A hüvelyi folyás megnövekedett hüvelyi váladékozás. A folyás színe, szaga, mennyisége iránymutatást adhat a fertőzés jellegét tekintve, de minden esetben törekedni kell a megfelelő vizsgálatok alapján felállított diagnózisra. A folyást kísérheti viszketés, égő jellegű fájdalom, mely gyakran szexuális aktussal, vizeléssel együtt lép fel. A fokozott mennyiségű váladék feláztathatja, irritálhatja a külső nemi szervek bőrét, nyálkahártyáját.
Mi okozza a hüvelyi folyást? – fertőzés
- irritatio (mechanikus – hosszú ideig tartó behatolás; kémiai – kozmetikumok, óvszer, tampon, illatosított toalett papír, hüvelyöblítő szerek, intim betétek)
- hormonális változások (várandósság, menopausa, hormonkezelések, fogamzásgátló szerek)
- hüvelyi pH megváltozása antibiotikum szedés következtében
Lactobacillusok a hüvelyben – természetes védőrendszer
Természetes körülmények között a hüvelyben számos baktérium él, melyek közül legnagyobb arányban a lactobacillus flóra fordul elő, melyet tejsavbaktériumnak, illetve Döderlein baktériumnak is szoktak nevezni. E mellett különböző egyéb baktériumok találhatók meg a hüvelyváladékban. A lactobacillusok a hüvely falában lévő cukorból tejsavat készítenek. A lactobacillusok jelenlétének következtében a hüvelyi vegyhatás egészséges nőkben savas jellegű (3.8-4.2), ez az érték a domináns lactobacillus flóra mellett állandó. A savas környezet védőpajzsként óvja a hüvelyt a fertőzésektől, ideális a lactobacillusok életkörülményeinek, de nem kedvező egyéb, megbetegedést okozó pathogen baktériumok számára.
A baktériumflóra összetétele azonban nem állandó, a menstruációs ciklus alatt folyamatosan változik.
Miért fontos a hüvelyflóra védelme?
A szexuálisan aktív életkorú hölgyek leggyakrabban hüvelyi folyás miatt keresik fel nőgyógyászukat.
A folyás jellege, intenzitása különböző, melynek számos oka lehet. A kivizsgálás során fertőzéses eredet kutatása a legfontosabb feladat. A fertőzés helye alapján lehet hüvelyi, vagy méhnyak eredetű. Természetesen számos egyéb ok is vezethet folyás kialakulásához, mint a rendszeres hüvelyöblögetés, antibiotikum szedése, tampon és különböző kúpok használata, spirál, illetve fogamzásgátló anyagok, síkosító hüvelyi alkalmazása.
A fertőzéses eredet hátterében a normális baktériumflóra felborulása, gombás és egyéb fertőzés állhat. A nem célzott kezelés hatására sérül a normális hüvelyflóra. Sajnálatos módon a kezeléseket gyakran tejsavas hüvelyöblögetéssel egészítik ki. A hüvelyöblögetés során nemcsak a felesleges váladék és kórokozók távoznak, de a normál flórához tartozó baktériumok, így a lactobacillusok is. Ha tejsavas öblögetés történik az további problémákat idéz elő. Ha a pH 3.8 alá esik (savasabb környezet a tejsavnak köszönhetően) akkor a lactobacillusok nem tudnak tovább szaporodni és anyagcseréjük leáll, elpusztulnak, majd kimosódnak.
Jogosan merül fel az igény a lactobacillust is tartalmazó tejsavas hüvelyöblögetésre, hiszen ilyenkor kívülről viszünk be “jó” baktériumokat. Sajnos a savas környezet miatt ezek a baktériumok nem tudnak a hüvely falát alkotó laphámsejtekhez tapadni, így nem tudnak tovább szaporodni, táplálkozni és nagyon gyorsan elpusztulnak.
Ha helyi kezelést elhagyják, a pH emelkedik (lúgosabb környezet kezd kialakulni) és a lactobacillusok is elkezdenek ismét táplálkozni, szaporodni. Ahogyan nő a számuk, úgy savasodik ismét a hüvelyi váladék és beáll a normális egyensúly.
Mi a teendő hüvelyi folyás esetén?
A hüvelyváladék mikroszkópos vizsgálata a helyszínen pár perc alatt elvégezhető és iránymutatásul szolgál a folyás eredetét tekintve.
A pH mérése során észlelt jelentős eltérés esetén a megfelelő irányú terelése javasolt. Ezzel egy időben tenyésztéses vizsgálatok elvégzése.
Bőrgyógyászati rendelésünkön törekszünk a hüvelyi önszabályozás helyreállítására és fenntartására a megfelelő, vizsgálatok alapján igazolt célzott kezelés beállítása révén.
Legfrissebb cikkek
Fertőzések, nemi szemölcs, herpesz Nemigyógyászat kategória
Bakteriális vaginózis
A bakteriális vaginózis a hüvelyi gyulladásos folyamatok egyik formája, amelyben egy, a hüvelyben megtalálható számos baktérium közül felszaporodva, kellemetlen tünetek kialakulásához vezet.
Tovább olvasomHüvelygyulladás
A hüvelygyulladás (vaginitis) okozhat folyást, viszketést és fájdalmat. A háttérben a hüvelyi normálflórának a kényes egyensúlya felborult.
Tovább olvasomHüvely (Vagina): Mi a normális és mi nem?
Az egészséges állapot fontos része a nők általános jóllétének. A hüvelyi problémák érinthetik a termékenységet, a szexuális vágyat és az orgazmusra való képességet. A fennálló hüvelyi problémák az élet egyéb területét is érintik, stresszhez, párkapcsolati problémákhoz, magabiztossági problémákhoz vezethet.
Tovább olvasomLegfrissebb cikkek
Összes kategória
EXION™ eljárások kiegészítő ápolása
Az EXION™ 4-in-1 multiplatformos orvosesztétikai készülék innovatív technológiája áttörést jelent az arc- és testkezelésében. Hogy a kezelések hatása minél látványosabb legyen és minél hosszabban tartson, a pácienseken is múlik.
Tovább olvasomEXION™ FACE – Az első tűmentes technológia a hialuronsav termelés fokozására
Az EXION™ 4-in-1 multiplatformos orvosesztétikai készülék a legfejlettebb bőrkezeléseket nyújtja. Az EXION™ sokoldalú technológiája egyedi energia kombinációkat használ, hogy javítsa a bőr szerkezetét, fokozza feszességét és visszaállítsa egészségét az arcon, a testen és az intim területeken egyaránt. Az EXION™ FACE kezelés az első tűmentes technológia a szervezet hialuronsav termelésének fokozására!
Tovább olvasomEXION™ FRAKCIONÁLT RF – A leggyorsabb mikrotűs rádiófrekvenciás eljárás az arc és a test kezelésére
Az EXION™ 4-in-1 készülék jobb eredményekkel, gyorsabb eljárásokkal, kevesebb fájdalommal és rövidebb gyógyulási idővel forradalmasítja a bőrfiatalító esztétikai orvoslást. Az EXION™ FRACTIONAL RF áttörést jelentő mikrotűs kezelés egyszeri áthaladással, kevesebb fájdalommal ér el hatásosabb eredményt!
Tovább olvasom